Miejsce na pralnię -jak wybrać

Na początek potrzebna jest wiedza prawnicza na temat warunków jakie powinien spełniać lokal w którym ma działać pralnia. Każdy rodzaj pralni podlega nieco innym obwarowaniom prawnym, a rozróżniamy dwa rodzaje pralni – pralnię chemiczną i pralnię wodną.

W pralni chemicznej pranie odbywa się bez użycia wody, czynnikiem czyszczącym jest specjalny rozpuszczalnik chemiczny, a podstawową maszyną pralniczą jest agregat chemiczny. Ten rodzaj pralni  skierowany jest do klientów indywidualnych, więc najkorzystniejszą lokalizacją dla tego typu pralni będą miejsca gdzie kręci się najwięcej ludzi, gdzie łatwo dojechać i zaparkować, najlepiej bezpłatnie. Doskonałą, sprawdzoną  lokalizacją są tak zwane galerie  handlowe z dużymi, bezpłatnymi parkingami. W takich galeriach pod jednym dachem załatwić można wszystko- są banki, poczta, kawiarnie, pizzerie, apteka, fryzjer, księgarnia, kosmetyczka, kiosk, mnóstwo różnego rodzaju sklepów wielkich hipermarketów, dużych sieciówek i całkiem małych, więc pralnia jest po prostu możliwością jeszcze jednej sprawy do załatwienia po drodze. Korzystanie z pralni w takim miejscu jest po prostu bardzo wygodne- wieziemy rzeczy do czyszczenia zazwyczaj w aucie, oddajemy je do pralni, która potrzebuje niecałe dwie godziny żeby załatwić taką usługę i przez ten czas spokojnie robimy różne zakupy i załatwiamy inne sprawy, a wszystko w komfortowej temperaturze i w estetycznym otoczeniu. Ceny wynajmu w galeriach handlowych są niestety bardzo wysokie, ale wydaje się, że skoro przez tyle lat okazywały się przedsięwzięciem bardzo zyskownym, to raczej dalej pozostaną niezagrożone.

Drugą, dość opłacalną lokalizacją dla pralni chemicznej są nowe osiedla mieszkaniowe, typowe sypialnie dla młodych i zapracowanych .Ceny wynajmu są tam znacznie niższe, a klientów nie powinno brakować.

Lokal przeznaczony na pralnię chemiczną nie może mieć mniej niż 50 metrów kwadratowych z czego  pomieszczenia socjalne powinny zajmować przynajmniej 2-3 metrów, pomieszczenia sanitarne 2-3 metrów kwadratowych, a specjalny zamykany na klucz magazyn na środki chemiczne musi mieć co najmniej 2 metry kwadratowe. Ważna jest też wysokość ( 3,3 metra) oraz dostęp do mediów, czyli dostateczna ilość prądu ( siła!!), dobra instalacja wodno kanalizacyjna i dobra wentylacja.

Jak sama nazwa wskazuje w pralni wodnej pierze się z pomocą wody i detergentu. Większość funkcjonujących pralni wodnych ma charakter przemysłowy i obsługuje dużych klientów, najczęściej instytucjonalnych (szpitale, hotele, wojsko itp.) , więc umiejscowienie nie ma bezpośredniego przełożenia na zyski, bardziej liczy się możliwość dojazdu dużych samochodów, oraz warunki techniczne jakie powinna spełniać pralnia o charakterze przemysłowym.

Zobacz również