Sprzęt do transportu bielizny i garderobywózki regały, transportery wieszakowe

W zasadzie w każdym rodzaju pralni, czy to będzie pralnia chemiczna obsługująca klientów indywidualnych, czy przemysłowa pralnia wodna nastawiona na dużych klientów instytucjonalnych, potrzebny jest sprzęt służący do transportu i przechowywania odzieży, bielizny i wszelkiego przeznaczonego do prania asortymentu.

Oczywiście rodzaj takiego wyposażenia trzeba dopasować pod wymogi konkretnej pralni, przede wszystkim jej wielkości, przerobu, rodzaju świadczonych usług, oczekiwań klientów, innego wyposażenia i tym podobnych czynników.

W pralni chemicznej, gdzie największą część pranego asortymentu stanowi odzież wszelkiego rodzaju, najczęściej do transportu używa się specjalnych jeżdżących na kółkach wieszaków o różnej wielkości. Wieszaki, stojaki i regały różnego typu, kształtu i wielkości, sprawdzają się zawsze w tego typu pralniach.

Za to w pralniach wodnych, które z reguły mają charakter przemysłowy i obsługują dużych klientów i gdzie zazwyczaj pierze się bardzo duże ilości bielizny płaskiej, lepiej sprawdzają się w transporcie różnego typu wózki i pojemniki na kółkach. Oczywiście transportery wieszakowe też się zdarzają , bo przecież pośród asortymentu odzież ( na przykład odzież robocza, fartuchy szpitale i tym podobne) też jest prana, ale nie są to transportery podobne do tych wykorzystywanych w pralniach chemicznych, gdyż w przemysłowej pralni wodnej wszystko jest w dużej skali, transportery wieszakowe i wózki też.

Od kliku lat funkcjonuje na rynku nowatorskie rozwiązanie do transportu i sortowania odzieży. To tak zwany system Meriton, który polega na zastosowaniu specjalnej modułowej budowy pozwalającej na dowolne konfiguracje konstrukcyjne i w poziomie i w pionie . Praktycznie w każdym pomieszczeniu, obojętnie małym, czy dużym można w łatwy sposób zbudować z modułów wielopoziomową konstrukcję, po której w sposób automatyczny  będą przesuwać się wieszaki z odzieżą. Wystarczy wpisać do komputera odpowiedni program, a komputer poszuka szukanej garderoby i prześle ją do stanowiska najkrótszą drogą. System pozwala też na sortowanie odzieży według zadanych komputerowo kryteriów, posiada tez przenośny interfejs, co pozwala na sterowanie systemem z każdego miejsca w pralni i pozwala na bieżąco kontrolować i koordynować pracę. Ten system transportu doskonale sprawdza się  przede wszystkich w tych pralniach, gdzie  podstawowym asortymentem jest garderoba.

Zobacz również