Jaki tunel pralniczy wybrać ?

Tunel pralniczy jest to duża przemysłowa pralnica, która łączy w sobie większość etapów prania na mokro, czyli prania z użyciem wody i specjalnych środków piorących.

Pranie w tunelu pralniczym odbywa się w systemie zamkniętym, czyli udział obsługi pracownika ogranicza się do pomocy w załadowaniu maszyny ( bo zazwyczaj w dużych tunelach do załadunku służy specjalna maszyna -podawarka), wybraniu odpowiedniego programu i włączeniu maszyny i dalej już wszystko dzieje się bez ingerencji człowieka. Trzeba jednak zaznaczyć, że w nowoczesnych tunelach pralniczych na każdym etapie prania, można dokonać modyfikacji programu.

 Tunel pralniczy  składa się ze specjalnych, połączonych ze sobą komór, gdzie odbywają się poszczególne etapy prania, a więc pranie wstępne, pranie zasadnicze, odsączanie, wirowanie i suszenie, dzieje się to bez pomocy obsługi, po prostu wsad po ukończeniu jednego etapu prania jest przesuwany, lub przesypywany do kolejnej komory. Pierwsza komora to tak zwana komora wstępna, tam dokonuje się wstępny etap prania na mokro, czyli zazwyczaj namaczanie i odplamianie. Następnie wsad jest przesuwany do komory prania zasadniczego, gdzie odbywa się pełny, zaprogramowany dla danego wsadu, cykl prania, potem jest komora neutralizacji ( dezynfekcji) , ale tylko w modelach z tak zwana barierą higieniczną, potem wsad jest przesuwany  jest w celu odsączania pod specjalną prasę, no a potem to tylko komora suszenia.

Tunele pralnicze różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością, ładownością, wydajnością oraz ewentualnymi funkcjami dodatkowymi takimi jak na przykład bariera higieniczna. Funkcja dezynfekcji jest niezbędna w przypadku obsługi szpitali, sanatoriów i tych wszystkich instytucji, gdzie występuje zwiększone  ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami, a takie instytucje w przeważającej większości są obsługiwane przez duże, przemysłowe pralnie wodne.

Dokonując wyboru tunelu pralniczego do naszej pralni, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę konkretnej pralni, jej wielkość, kształt pomieszczeń, rodzaj klientów, których ma obsługiwać i ewentualnie jej walory oszczędnościowe i ekologiczne. Jeśli tylko finanse pozwolę, zawsze lepiej postawić na tunel pralniczy z najwyższej półki- ten najbardziej nowoczesny i oszczędny w wydatkowaniu energii podczas pracy.

Zobacz również