System Lagoon- alternatywa dla czyszczenia chemicznego

Są tkaniny, które nie można prać na mokro – to szeroka gama delikatnych, naturalnych tkanin takich jak jedwab, pierze i  wełna, oraz tak zwane tkaniny specjalistyczne ( na przykład oddychające ubrania sportowe itp.). Taki asortyment dotąd wymagał czyszczenia na sucho  w specjalnym agregacie chemicznym, gdzie podstawowym czynnikiem czyszczącym jest toksyczny, chemiczny rozpuszczalnik-bardzo skuteczny w rozpuszczaniu brudu, ale po pierwsze często wywołujący różnego typu uczulenia, a po drugie nie zawsze sprawdzający się zwłaszcza w przypadku niektórych tkanin specjalistycznych.

Dość długo trwały badania i poszukiwania skutecznego i przede wszystkim ekologicznego sposobu prania delikatnych tkanin. Przełom nastąpił w roku 2004 , kiedy dwie firmy Electrolux oraz Woolmark Company( ta firma zrzesza największych producentów wełny)  stworzyły nowy system prania wodnego, który stał się alternatywą dla czyszczenia chemicznego. Ten system nazywa się Lagoon i polega na wprowadzeniu do prania wodnego kilku bardzo ważnych zmian. Po pierwsze zastosowano nowe, specjalne detergenty do prania, które są niezwykle skuteczne w wywabianiu brudu i plam nawet z bardzo delikatnych tkanin, a przy tym są biodegradowalne i bardzo bezpieczne zarówno dla tkanin, jak i dla osób chorujących skłonnych do alergii.

Po drugie zastosowano całkiem nowe maszyny pralnicze oraz suszarki. Chodzi o nowatorskie konstrukcje bębna oraz oddanie pod kontrolę elektroniki całego systemu prania i suszenia w taki sposób, że zarówno temperatura prania i suszenia, jak i jego prędkość oraz siła nawiewy powietrza są ściśle kontrolowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb danego rodzaju tkaniny.

Po trzecie dopracowano programy pracy tych maszyn tak, by można je było dopasować do różnego rodzaju tkanin, zwłaszcza chodziło o tkaniny delikatne oraz specjalistyczne.

Po czwarte stworzono też całą linię urządzeń służących do wykańczania prania w sposób bezpieczny dla  tkanin. Wszystkie te elementy, współgrające ze sobą i dopełniające się tworzą system lagoon, dzięki któremu można prać dokładnie  i ekologicznie nawet najbardziej wymagający asortyment.

Dodatkowym plusem tego systemu jest  znaczne skrócenie okresu prania ( czas prania nie przekracza jednej godziny) przy zachowaniu oczywiście wysokiej jakości usługi.

Zobacz również