W jakim rodzaju pralni są przydatne magle ?

Magiel jest to maszyna pralnicza służąca do prasowania przy użyciu specjalnych walców. Maszyna ta jest znana od bardzo dawna, na terenie  naszego kraju  ręczny magiel pojawił się już w dziewiętnastym wieku. Współczesne maglownice, bo i taka nazwa na ten rodzaj maszyny występuje w potocznym języku, są przydatne jako etap technologii prania wodnego, czyli prania w którym używa się wody i środka piorącego, jakim najczęściej jest jakiś rodzaj detergentu.

Dziś magle występują rzadko w dużych pralniach wodnych, a w naszych warunkach zdecydowana większość funkcjonujących na rynku pralni wodnych, ma charakter przemysłowy i zajmuje się obsługą klienta instytucjonalnego takiego jak szpitale, sanatoria, hotele, wojsko, więzienia i inne  firmy, a więc klienta dużego. W pralniach działających na dużą skalę zamiast magli stosuje się do prasowania bardziej nowoczesne i przede wszystkim bardziej wydajne prasownice przelotowe nawrotne, albo nieckowe. Magle mogły by mieć zastosowanie w średnich i małych pralniach wodnych, albo dla klienta indywidualnego. Jeszcze nie tak dawno istniały specjalne punkty usługowe, w których maglowało się pościel i ręczniki, za niewielką opłatą. Czasem taki magiel można jeszcze spotkać na prowincji, ale odkąd większość dostępnej w sklepach pościeli uszyta została z niemnących materiałów, magle usługowe straciły swoją rację bytu. Na strychach wielu domów, zapewne leżą gdzieś małe ręczne magle, które prze wiele, wiele lat pomagały gospodyniom domowym w prasowaniu bielizny.

Mechanizm działania magla jest bardzo prosty – maglowana pościel wsuwana jest pomiędzy dwa ogrzewane przez prąd lub gaz walce, następuje docisk przy pomocy specjalnych sprężyn i przez to pościel jest prasowana.

Więcej informacji na temat magli znajdziesz na stronie Sovrana.pl - firma zajmuje się profesjonalnym wyposażaniem pralni w Polsce.

Nowoczesne magle  mają regulację temperatury, regulację obrotów wałka, elastyczne zgniatacze tkanin, specjalny ogranicznik temperatury i wiele zabezpieczeń gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy urządzenia. Magle różnią się między sobą przede wszystkim wielkością, wydajnością oraz rodzajem zasilania, choć najczęściej spotykane, to magle zasilane prądem lub gazem..

Zobacz również