- 10 maja 2016
Miejsce na pralnię -jak wybrać
- 10 maja 2016
Koszty i zyski z prowadzenia pralni...
- 10 maja 2016
Rodzaje pralni
Planowanie układu pralni
Lokal, w którym ma znajdować się pralnia, to nie jest zwykły lokal usługowy. Technologia prania jest specyficzna, środki do prania chemicznego cechują się bardzo dużą toksycznością, maszyny pralnicze nie tylko są bardzo ciężkie, ale podczas pracy często wytwarzają drgania, które przenoszą się na podłoże, nic więc dziwnego, że lokal w którym ma być usytuowana pralnia zarówno taka w której czyści się na sucho, jak i na mokro- wymaga specyficznych warunków lokalowych.
Jeśli chodzi o aspekt prawny, to podstawą prawną dla określenia warunków lokalowych dla pralni chemicznej i wodnej, jest rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 IV 2002 roku opublikowane w Dzienniku Ustaw numer 75 pozycja 690. Tam właśnie określono wszystkie warunki techniczne , sanitarne, lokalowe i przeciwpożarowe jakie powinien spełniać lokal w którym ma działać pralnia.
Lokal w którym ma działać pralnia chemiczna musi mieć co najmniej pięćdziesiąt metrów kwadratowych, a minimalna wysokość pomieszczeń to trzy i trzy dziesiąte metra. Oczywiście pomieszczenie może być większe i wyższe, nigdy mniejsze i niższe. Bardzo istotny jest też układ pomieszczeń. Pomieszczenia socjalne dla pracowników nie mogą mieć mniejszej powierzchni, niż pięć do ośmiu metrów kwadratowych. W pralni musi tez być specjalny magazynek służący do przechowywania środków chemicznych i nie może on mieć mniej niż dwa metry kwadratowe, musi tez być zamykany na klucz. Pomieszczenia sanitarne powinny mieć co najmniej dwa do trzech metrów kwadratowych.
Układ pomieszczeń w pralni chemicznej ma na uwadze nie tylko bezpieczeństwo pracy i wygodę, ale też musi uwzględniać wymagania klientów , bo to oni są najważniejsi. Ważne więc by tak zaplanować układ pralni, aby jej estetyka i wygoda obsługi, zachęcała, a nie odstręczała klientów.
Układ pralni wodnej nie musi brać pod uwagę odczuć klientów, bo tego typu pralnie obsługują duże instytucje i firmy. Tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, prawidłowy dostęp do maszyn, ich zabezpieczenie, wydajność, prawidłowa wentylacja. Jeśli chodzi o warunki techniczne to wielkość pomieszczenia pralni przemysłowej powinna zaczynać się od od 90 metrów kwadratowych wzwyż, a wysokość pomieszczeń to co najmniej 3,3 metra, choć preferowana jest większa wysokość.
Top 3