Maszyny do pralni

Najważniejszą, podstawową maszyną do prania chemicznego, czyli do prania bez użycia wody jest agregat chemiczny.

Proces prania na sucho odbywa się w następujący sposób:

W specjalnej, hermetycznie zamykanej komorze umieszczamy zabrudzoną odzież. Odzież ta zalewana jest specjalnym rozpuszczalnikiem organicznym pod wpływem którego rozpuszcza się brud i plamy, a tkanina z której wykonano odzież pozostaje nienaruszona. Następnie zabrudzony rozpuszczalnik dostaje się do specjalnego destylatora, gdzie pod wpływem procesu destylacji brud zostaje oddzielony od rozpuszczalnika. Oczyszczony rozpuszczalnik wraca następnie do ponownej pracy, a brud pozostaje w specjalnym pojemniku, który co ściśle określony czas jest  oczyszczany, a resztki poddane utylizacji. Większość nowoczesnych agregatów działa w tak zwanym obiegu zamkniętym, jest to metoda niezwykle sprzyjająca zarówno ochronie środowiska jak i optymalizacji kosztów, gdyż rozpuszczalnik nie opuszcza maszyny i może być wielokrotnie używany bez szkody dla jakości usługi. Nowoczesne agregaty chemiczne są  sterowane elektronicznie, posiadają specjalne filtry, czujniki i wanny bezpieczeństwa i dają nie tylko gwarancję wykonania usługi na najwyższym poziomie, przy minimalnym zużyciu energii.

W praniu na mokro podstawową maszyną są pralnice, pralnico wirówki lub tunele pralnicze. Pralnico wirówki łączą w sobie funkcję prania na mokro oraz funkcję odsączania poprzez wirowanie, a tunele pralnicze idą jeszcze dalej,bo  łączą w sobie wszystkie prania na mokro i działają w systemie zamkniętym.

Większość nowoczesnych pralnic i pralnico wirówek posiada już specjalny system odzysku wody i jest energooszczędna, co oczywiście przekłada się na niższe koszty biznesowe. Elektroniki jest w nowoczesnych pralnicach mnóstwo, ale najistotniejsze dla obsługi, bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów jest sterowanie elektroniczne, które najczęściej odbywa się za pomocą programowalnego sterownika elektronicznego. Na rynku jest dziś szeroka oferta pralnic, które różnią się między sobą ładownością, wydajnością, stopniem zaawansowania technologicznego, poziomem zużycia mediów. Przy wyborze pralnicy do konkretnej pralni przede wszystkim trzeba kierować się specyfiką naszego biznesu i pod te wymogi dobierać odpowiednią maszynę. Ceny maszyn pralniczych nie są niskie – to zazwyczaj najwyższy wydatek inwestycyjny, ale kierowanie się jedynie ceną przy tak ważnym wyborze , jest błędną strategią biznesową. Czynnik, który bezwzględnie trzeba brać pod uwagę to dopasowanie do wymagań konkretnej pralni oraz jakość, energooszczędność, nowoczesność, a dopiero na końcu cena.

Zobacz również