Pralnico wirówki amortyzowane i sztywne

W cyklu prania na mokro mamy do czynienia z nowoczesną maszyną tak zwanego działania okresowego ( czyli następowanie po sobie kilku cykli prania w tym wypadku chodzi o pranie zasadnicze, płukanie oraz odwodnienie w jednej maszynie, a konkretnie w jednym bębnie, bez konieczności przeładowywania wsadu) , jest pralnico wirówka .

Obudowa maszyny zrobiona jest z blachy, bęben z wysokiej jakości blachy nierdzewnej ( AISI 304) , dozowniki i łączniki wykonano z wysokiej jakości elastycznego tworzywa sztucznego (propylen EPDM), uszczelki z Vitonu FKM, a resztę maszyny wymalowano specjalną farbą i lakierami, aby całkowicie zabezpieczyć ją przed korodowaniem. Sterowanie pralnico wirówką odbywa się oczywiście elektronicznie za pomocą sterownika procesowego lub programatora nastawnego. Nowoczesne modele pralnico wirówek posiadają tak zwany samoczyszczący dozownik proszków oraz specjalny termostat do nadzoru nad ciepłem dostarczanym maszynie, co pozwala na jego ekonomiczne rozrządzanie.

Podział pralnico wirówek jest następujący-

1. Ze względu na zasilanie, czyli pralnico wirówki parowe i elektryczne.

2. Podział ze względu na rodzaj mocowania do podłoża, czyli pralnico wirówki wolno stojące oraz mocowane do podłogi są związane z podziałem

3. Pralnico wirówki sztywne oraz pralnico wirówki amortyzowane

pralnico wirówki sztywne muszą być mocowane do podłoża, bowiem podczas wirowania ( około 400 obrotów na minutę, co jest raczej średnią wartością ) drgania mocno przenoszą się na podłoże z powodu braku amortyzacji . Ten typ pralnico wirówek charakteryzuje się niskim stopniem odwirowania wody ( tak zwana stała oddzielania G wynosi 70) i w związku z tym po wyjęciu z urządzenia, bielizna musi być podsuszana zanim nastąpi kolejny etap którym jest wykańczanie.

pralnico wirówki amortyzowane nie muszą być mocowane do podłogi, chociaż charakteryzują się bardzo wysokimi obrotami bębna przy wirowaniu ( powyżej 850 obrotów na minutę, a stała oddzielania G wynosi powyżej 300), bowiem wyposażone są w nowoczesny system amortyzacji, który tak dobrze pochłania drgania,że tylko około 3% transmitowanych jest do podłoża. Bielizna wyjęta z takiego urządzenia może od razu być poddawana procesowi wykańczania.

Zobacz również