Szafy suszące czym są + gdzie się przydają

Szafy suszące wykonane są z ocynkowanej blachy, malowanej specjalną, antykorozyjną farbą. Szafy te mają zabezpieczone specjalnym ryglowanym  zamkiem drzwi, które zawsze  są  otwierane na zewnątrz. Podobnie jak zwykłych szafach w środku szafy suszącej również,  znajduje się drążek przeznaczony do zawieszania odzieży i przynajmniej jedna ażurowa półka ( istnieje możliwość zamontowania aż piętnastu półek) do której można przypiąć haczyki do zawieszania na przykład rękawic roboczych, czy innych akcesoriów. W szafie znajduje się podłączenie do sieci elektrycznej i dość długi (około 2,5 metra) przewód zasilający.

W górnej części szafy zamontowano zespół grzejny,  wentylacyjny oraz sterowniczy . Do sterownia szafy suszącej wykorzystuje się tak zwany wielofunkcyjny sterownik elektroniczny o trzech programach pracy. Pierwszy program to wentylowanie, drugi program to suszenie wilgotnej odzieży, a trzeci program to suszenie całkiem mokrej odzieży. Zespół wentylacyjno -grzejny umieszczony jest w panelu sterującym, który znajduje się w górnej części szafy suszącej. Ze względu na permanentny kontakt z wilgocią, szafa jest wyjątkowo dokładnie zabezpieczona przed korozją. Wszystkie rodzaje szaf suszących na polskim rynku muszą posiadać wymagane przez Unię Europejską certyfikaty jakości i bezpieczeństwa oraz atest higieniczny.

Szafy suszące służą do suszenia i przewietrzania odzieży roboczej, mundurów, odzieży ochronnej i innej odzieży, która po używaniu podczas pracy powinna być na następny dzień dobrze wysuszona, przewietrzona i ciepła, aby dobrze spełnić swoje zadania. Tak więc szafy suszące są niezbędnym wyposażeniem wszystkich zakładów pracy, które działają w ruchu ciągłym, a szczególnie tych gdzie praca odbywa się na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Pracownicy kolei, wojska,policji, leśnictwa, budownictwa, nadzoru energetycznego, zabezpieczenia drogowego, rolnicy, konserwatorzy, listonosze, leśnicy i jeszcze wiele, wiele innych, są narażeni na trudne warunki atmosferyczne i często wracają z pracy w wilgotnej, mokrej i zimnej odzieży. Zapakowanie takiej odzieży do zwykłej szafy spowoduje, że na następny dzień będzie ona wilgotna, śmierdząca stęchlizną i wydajna praca w takiej odzieży może być co najmniej bardzo trudna. Jeśli jednak wyjmujemy odzież roboczą lub mundur ciepły, suchy i pachnący, wówczas wykonanie zadań w pracy będzie nie tyko bardziej komfortowe, ale przede wszystkim bardziej wydajne. Nic więc dziwnego, że mimo sporego wydatku na szafy suszące, coraz więcej pracodawców decyduje się na ich zakup, bo niewątpliwie jest to inwestycja, która na pewno szybko się zwróci.

Zobacz również