Budowa i zastosowanie pralnico wirówek higienicznych

Pralnico wirówka jest przemysłową maszyną służącą do prania na mokro, która łączy sobie funkcje prania zasadniczego, funkcję płukania, oraz odsączania wody i to wszystko w jednym bębnie bez konieczności przeładunku wsadu.

Jest na rynku specjalny typ pralnico wirówki, która ma wbudowaną tak zwaną barierę higieniczną. Bariera higieniczna to dodatkowa funkcja prania, która ma za zadanie odkazić i wysterylizować prany asortyment. Taka bariera higieniczna jest wymagana przy praniu bielizny szpitalnej, sanatoryjnej i wszędzie tam, gdzie ze względu na kontakt z bakteriami i wirusami , jest wyższe zagrożenie epidemiologiczne.

Najbardziej popularny model pralnico wirówek higienicznych oferuje firma Jensen. Wszystkie modele pralnico wirówek z barierą higieny Jensena, a więc HIGIENIC WE 1300 HSP , WE2050 HSP, WE 2910 HSP, są wbudowane w ścianę pralni i mają dzielony bęben w taki sposób, że załadunek odbywa się z tak zwanej brudnej strony, a rozładunek z czystej. To bardzo wygodne rozwiązanie, w ogóle ten typ pralnico wirówek jest prosty i wygodny zarówno w sterowaniu jak i w użytkowaniu . Maszyny tego typu charakteryzują się bardzo szybkim wirowaniem ( stała oddzielenia G powyżej 300) , ale mimo tak szybkiej pracy bębna maszyna jest cicha ( jedynie 72 decybele) i nie wymaga mocowania do podłoża, gdyż doskonały system amortyzacji powoduje, że do podłoża dociera jedynie 2% drgań.

Jesśli chodzi budowę, to zarówno obudowa jak i bęben maszyny wykonane są ze stali nierdzewnej AISI 304, połączenia elastyczne z sztucznego tworzywa EPDM, uszczelki z Vitonu, a samoczyszczący dozownik proszków z polipropylenu PP. Cała reszta elementów pokryta jest specjalną farbą w stu procentach zabezpieczającą przed korozją.

Maszyną steruje programowalny mikroprocesor,a do wyboru jest aż 30 programów prania. Temperaturę kontroluje nowoczesny termostat, który całkowicie panuje nad temperaturą na każdym etapie pracy maszyny, co pozwala na duże oszczędności energii.

Ten typ pralnico wirówek występuje tylko w parowej wersji. Urządzenia tego typu posiadają wszystkie wymagane w Unii Europejskiej certyfikaty.

Zobacz również