W jakie agregaty chemiczne należy wyposażyć pralnię

Można zaryzykować twierdzenie, że dostęp do najwyższej jakości maszyn pralniczych na naszym polskim rynku, jest na najwyższym, światowym poziomie i dotyczy to w zasadzie wszystkich maszyn pralniczych zarówno tych wykorzystywanych w praniu na mokro, jak i tych do czyszczenia chemicznego, czyli prania na sucho bez użycia wody.

Podstawową maszyną w tym drugim rodzaju prania, jest agregat chemiczny. W agregacie chemicznym czyścimy odzież na sucho, bez użycia wody. Czyszczenie chemiczne dotyczy tych wszystkich tkanin, które podczas prania nie mogą mieć kontaktu z wodą- należą do nich delikatne tkaniny naturalne, na przykład naturalny jedwab, wełna i ewentualnie ich mieszanki, tkaniny ręcznie malowane naturalnymi barwnikami, skóra, pierze i różne rodzaje tak zwanych tkanin specjalistycznych, czyli na przykład oddychających, impregnowanych itp.

Agregaty chemiczne działają w uproszczeniu w następujący sposób:

Najważniejszą częścią agregatu chemicznego jest bęben, w nim praktycznie dokonuje się cały proces czyszczenia chemicznego. Bęben jest wykony ze specjalnej blachy, jest obrotowy ( z rewersem) i ma hermetycznie zamykane drzwi. W ogóle agregat chemiczny jest hermetyczny, podczas pracy żadne opary nie mają szans wydostać się na zewnątrz urządzenia. Przeznaczoną do czyszczenia odzież wkładamy do bębna, zamykamy hermetyczne drzwi, wybieramy odpowiedni program i włączamy maszynę. Nowoczesne agregaty chemiczne mają zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu programów czyszczenia do wyboru. Odtąd cały proces czyszczenia będzie przebiegał w hermetycznym oddzieleniu od pomieszczenia w którym się znajduje. Czynnikiem czyszczącym w tym agregacie  jest specjalny rozpuszczalnik organiczny, nim właśnie zalewana jest odzież w bębnie i to on rozpuszcza brud i plamy, nie niszcząc przy tym delikatnych tkanin. Zalewanie rozpuszczalnikiem można powtarzać nawet kilkakrotnie, w zależności od wybranego programu. Po wykonaniu zadania rozpuszczalnik zostaje przesunięty do specjalnego destylatora, w którym w procesie destylacji oczyszcza się, aby znów był zdolny do użycia. W specjalnym pojemniku gromadzone są brudne odpady z czyszczenia, a pojemnik co jakiś czas jest przeznaczany do utylizacji. Rozpuszczalnik ( najczęściej to czterochloroetylen) charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, ale niestety jest mocno toksyczny i rakotwórczy. Są agregaty chemiczne w których można używać mniej toksycznych  rozpuszczalników węglowodorowych oraz bardzo ekologicznych rozpuszczalników  wytwarzanych  na bazie naturalnej krzemionki i piasku.

Na naszym rynku znajduje się pełna oferta różnego typu i wielkości agregatów chemicznych, ale żeby dobrać odpowiedni, trzeba przede wszystkim kierować się  wymogami tej konkretnej  pralni, jej wielkością, rodzajem oraz specyfiką. Inny agregat chemiczny sprawdzi się przy klientach nastawionych na ekologię, inny przy tych którym głównie zależy na cenie. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, najlepiej skorzystać z rad profesjonalistów – na rynku są firmy, które oferują tego typu usługi na najwyższym poziomie.

Zobacz również