Na czym polega proces czyszczenia w pralni chemicznej ?

Czyszczenie  chemiczne  nazywane jest też praniem na sucho, bo odbywa się bez udziału wody. Ten typ prania przeznaczony jest dla tkanin, które pod wpływem wody tracą swoje właściwości, kolor, kształt, a nawet mogą ulegać zniszczeniu. Takie tkaniny to na przykład naturalna wełna, jedwab i ich mieszanki, tkaniny specjalistyczne, czyli pokryte specjalnymi powłokami na przykład umożliwiającymi tak zwane oddychanie ubrań sportowych, wyroby ze skóry, pierza czy puchu.

Do czyszczenia chemicznego służy jedna maszyna – agregat chemiczny. Agregat chemiczny pracuje w cyklu zamkniętym, co znaczy tyle, że po władowaniu przeznaczonego do czyszczenia asortymentu i zadaniu odpowiedniego programu, agregat jest hermetycznie zamknięty i absolutnie nic, żaden ślad oparu nie wydostanie się na zewnątrz. Na dodatek istnieje szereg zabezpieczeń elektronicznych, które na bieżąco kontrolują hermetyczność pracy maszyny. Taki surowy reżim ma swoje uzasadnienie- stosowany jako czynnik rozpuszczający bru rozpuszczalnik chemiczny charakteryzuje się bardzo wysoką toksycznością. Najczęściej używanym w czyszczeniu chemicznym  rozpuszczalnikiem jest czterochloroetylen, substancja doskonale rozpuszcza brud i jest całkowicie bezpieczna nawet dla najbardziej delikatnych tkanin, ale niestety mało, że jest  silnie toksyczny, to jeszcze udowodniono jego silne rakotwórcze działanie.

Czyszczenie chemiczne przebiega w następujący sposób :

– przyjętą, skontrolowaną i przygotowaną do czyszczenia odzież wkładamy do bębna agregatu chemicznego

– wybieramy odpowiedni, dopasowany do rodzaju tkanin i stopnia zabrudzenia odzieży program i zatwierdzamy go za pomocą progrmatora

rozpoczyna się czyszczenie chemiczne, które polega na zalewaniu rozpuszczalnikiem garderoby do wysokości mniej  więcej jednej trzeciej bębna . Bęben wykonuje ruchy obrotowe, a brud się rozpuszcza. Podczas takiego cyklu musi być utrzymywana stała temperatura, około trzydziestu  stopni Celsjusza. Długość cyklu  jest zależna od rodzaju agregatu chemicznego, ale najczęściej jest to czas kilku do kilkunastu minut. W zależności od wybranego programu, cykl zamaczania w rozpuszczalniku  może się powtarzać w ciągu jednego czyszczenia nawet kilka razy. Zużyty  w cyklu rozpuszczalnik, trafia do destylatora, tam w procesie destylacji jest  czyszczony i wraca ponownie do pracy, a brud spływa do specjalnego pojemnika, który co określony czas jest poddawany utylizacji .

suszenie i fasonowanie garderoby na specjalnych manekinach pralniczych

wykańczanie, czyli prasowanie, wygładzanie i inne zabiegi kosmetyczne dobierane w zależności od potrzeb

przygotowanie garderoby do wydania- pakowanie

wydanie upranej sztuki odzieży

Zobacz również