Maszyny z barierą higieny- charakterystyka

Bariera higieniczna oznacza :

–  dodatkową funkcję maszyny pralniczej, która ma za zadanie odkażenie, sterylizację, dezynfekcję asortymentu, który mógł mieć kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi

– procedurę podczas czynności prania, która w czytelny i skuteczny sposób oddziela strefę brudną ( możliwość zakażenia bakteriami lub wirusami), od strefy czystej ( wyprana i odkażona, wolna od zanieczyszczeń drobnoustrojami chorobotwórczymi ) .

Zastosowanie bariery higienicznej obowiązuje wszędzie tam gdzie jest kontakt z wirusami i bakteriami i istnieje realne ryzyko  dalszego rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc na przykład w pralniach szpitalnych, sanatoryjnych i w ogóle obsługujących instytucje i firmy związane z medycyną, ale też dezynfekcją objęta jest tez niektóra odzież robocza, gastronomia, jednostki wojskowe, więzienia itp.

Bariera higieniczna dotyczy przede wszystkim technologii prania na mokro, a więc chodzi o różnego typu pralnice przemysłowe i pralnico wirówki. Zwłaszcza te ostatnie, czyli pralnico wirówki, wyspecjalizowały się w modelach z barierą higieniczną. Pralnico wirówka HIGIENIC oferuje pranie, wirowanie i dezynfekcję w jednym, bez konieczności przeładunku wsadu. Ważne jest to, że konstrukcja bębna w której odbywa się zasadniczy proces prania i odwirowywania jest taka, że zgodnie z procedurą załadunek odbywa się z jednej strony maszyny, a wyładunek z drugiej. Jest wiele typów pralnic, które mogą być nawet wbudowywane w ścianę i w ten sposób, że załadunek i rozładunek odbywa się w innych pomieszczeniach, chociaż to przecież ciągle ta sama maszyna. W większości modeli pralnico wirówek z bariera higieniczną zastosowano super nowoczesne rozwiązania technologiczne , takie jak na przykład – sterowanie elektroniczne z możliwością wyboru co najmniej kilkudziesięciu  programów prania i odkażania, auto balans obrotów bębna i w ogóle nowatorski system amortyzacji, specjalne samoczyszczące pojemniki na środki piorące i odkażające, automatyczny system doboru temperatury, który pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Zdecydowana większość modeli tego typu pralnico wirówek napędzana jest silnikiem z tak zwanym konwerterem częstotliwości, co przekłada się na bardziej płynną regulację obrotów bębna. Pralnico wirówki z barierą higieniczną mają różną ładowność i wydajność w zależności od modelu, ale wszystkie bez wyjątku  posiadają wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

Zobacz również