Prasownice nieckowe- krótki opis

Prasownice nieckowe są nowoczesnymi maszynami pralniczymi, które przeznaczone są do podsuszania i suszenia bielizny o małym lub wielkim formacie.

Nazwa prasownice nieckowe wiąże się z najważniejszym elementem konstrukcyjnym tej maszyny, czyli niecką. Niecka zbudowana jest z żeliwa, ewentualnie ze specjalnych stalowych blach i jest elementem grzewczym tej prasownicy. Żeby niecka spełniała swoje grzewcze zadanie musi być doskonale wypolerowana. Niecki doskonale wypolerowane oraz o tak zwanym dużym kącie opasania walca posiadają najwyższy współczynnik oddawania ciepła, a to przekłada się na najbardziej optymalną pracę maszyny.

Drugim niezbędnym elementem prasownicy nieckowej jest walec. Prasowanie w tej maszynie polega na wprowadzeniu wilgotnej bielizny pomiędzy nieckę, a specjalny walec. Docisk walca do niecki w warunkach podwyższonej, ale odpowiedniej do rodzaju tkaniny temperatury i przy odpowiedniej sile nacisku , powoduje natychmiastowe osuszenie i wyprasowanie bielizny.

Walce mają różne średnice – 600, 800, 1000, 1200, 1600, 2000 milimetrów, oraz odpowiednio różne długości, czyli 2100, 2500, 2700, 3000,, 3300, 3500 oraz 4000 milimetrów. Im większa długość i średnica walca, tym oczywiście wydajność większa. Wszystkie walce są obłożone są specjalną taśmą sprężynkową oraz okładziną PE, NOMEX lub ARAMID.

Ważna informacja jest taka, że w odróżnieniu od prasownicy nawrotnej wprowadzanie bielizny odbywa się z jednej strony, a odbiór z drugiej strony maszyny, a to po pierwsze wymusza ustawienie maszyny na środku pomieszczenia, a każdym razie dające dostęp do niej ze wszystkich stron, a po drugie musi ją obsługiwać przynajmniej czterech pracowników.

Wszystkie modle prasownic nieckowych posiadają specjalne zabezpieczenia przed uszkodzeniem dłoni operatorów, mają też nowoczesne pokrywy termoizolacyjne, które redukują emisję ciepła do otoczenia nawet do 60 % .Dobra izolacja ma tez wpływ na cichą pracę maszyny ( nie więcej niż 70 decybeli).

Prasownice nieckowe to maszyny bardzo nowoczesne, sterowane mikroprocesowo, z możliwością regulacji temperatury, wydajne i ekologiczne ( mają wszystkie wymagane certyfikaty), które zapewniają bardzo wysoką jakość usługi przy optymalnych kosztach pracy.

Zobacz również