Prasownice nawrotne- krótki opis

Prasownice nawrotne, to maszyny przemysłowe, niezbędne w etapie wykańczania prania w systemie wodnym. Urządzenia te mają za zadanie suszenie i prasowanie płaskiej bielizny zarówno o małym jak i wielkim formacie.

Nazwa prasownice nawrotne nawiązuje do sposobu wprowadzania i odbioru prasowanej bielizny- dzieje się to zawsze z przodu maszyny, a ponieważ urządzenie jako nieliczne tego typu może być dostawiane do ściany, funkcjonuje też nazwa prasownica przyścienna.

Podstawowym elementem prasownicy jest wysoko wypolerowany, grzewczy cylinder lub walec. Walec ma wysoki kąt opasania (około 270 stopni) , co optymalizuje jego pracę i charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem oddawania ciepła . Jego praca polega na dociskaniu przypiętej pasami bielizny ( pasy wykonano z NOMEX-u) do specjalnie wypolerowanej niecki. Wszystkie elementy prasownicy nawrotnej, które stykają się z bielizną wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej (AISI 304) . Walec ma regulowaną prędkość działania w związku z tym można ją dostosować do stopnia wilgotności prasowanej bielizny, można też zadawać mu potrzebną temperaturę w zależności od potrzeb. Taśmy prowadzące posiadają tak zwane kinematyczne naprężanie, zaś nad temperaturą czuwa nowoczesny termostat.

W maszynach, które generują tyle ciepła, niezwykle istotna jest dobra izolacja termiczna. W tym przypadku jest ona bez zarzutu, przez co uzyskuje się spore oszczędności energii oraz zwiększa komfort pracy ( prasownicę nawrotną w zależności od szerokości prasowanej bielizny) musi obsługiwać 1-2 pracowników. Warto dodać, że dzięki znakomitej izolacji maszyna działa bardzo cicho, najwyżej do 70 decybeli. Do tego trzeba dodać zabezpieczenia przed uszkodzeniem dłoni i specjalną kieszeń do magazynowania mokrej bielizny – wszystko to zdecydowanie poprawia jakość pracy przy tej maszynie.

Jeśli chodzi o sposób zasilania to rozróżniamy prasownice nawrotne elektryczne, parowe oraz gazowe.

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej urządzenie posiada wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa i jakości.

Prasownice nawrotne należą do jednych z najbardziej wydajnych modeli na rynku przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości usługi.

Zobacz również