Prasa odwadniająca

Odwadnianie jest jednym z etapów prania na mokro, czyli prania z użyciem wody i środka piorącego. Istnieją dwa najważniejsze sposoby odwadniania – odwadnianie poprzez wirowanie i do tego stosowane są tak wirówki zwane też certyfugami, oraz odwadnianie za pomocą specjalnej prasy .

Generalnie można powiedzieć, że odwadnianie za pomocą pras pralniczych polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na uprany już, ale mokry asortyment. Na rynku jest oczywiście wiele modeli pras odwadniających różniących się między sobą , wielkością, wydajnością, siłą nacisku przy odżymaniu wsadu oraz  ilością nowatorskich rozwiązań itp.

Jednak we wszystkich prasach membranowych, bo pod taką nazwą też funkcjonuje prasa odwadniająca, zasadnicza konstrukcja i mechanizm działania jest podobny i w uproszczeniu wygląda następująco- wyprany już, ale mokry asortyment jest transportowany automatycznie ( w tym wypadku najczęściej się ześlizguje )  lub ręcznie do specjalnego kosza, który stanowi integralną część prasy odwadniającej. Nad koszem znajduje się specjalny stempel, który jest uruchamiany hydraulicznie i wywiera nacisk na znajdującą się w koszu mokrą bieliznę. Siła nacisku może być oczywiście zróżnicowana, a nacisk w zależności od potrzeby może być wielokrotnie powtarzany, aż do uzyskania pożądanej wilgotności wsadu. Następnie odwodniona już bielizna jest przesuwana automatycznie ( jeśli prasa jest częścią tunelu pralniczego na przykład) lub ręcznie transportowana do specjalnych suszarek.

Konstrukcja pras odwadniających w uproszczeniu wygląda następująco-

Kosz jest zbudowany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a stempel oraz górna część urządzenia zbudowane są z żeliwa. Powierzchnia naciskowa prasy ma formę stożka, który pokryty jest specjalnym gatunkiem gumy. Tym samym rodzajem gumy pokryta jest też główna płyta prasy oraz kolumny, które łączą podstawę urządzenia z jej górną częścią. Na końcu stempla znajduje się fotokomórka, która pełni funkcję kontrolną. Maszyna ma doskonały system hydrauliczny z nowoczesną bezstopniową pompą ciśnieniową, która odpowiada za płynną pracę prasy przy zmieniającej się sile nacisku.

Nowe modele pras odwadniających posiadają bardzo nowoczesne rozwiązania zabezpieczające, są naszpikowane elektroniką  i właśnie pod elektroniczną kontrolą programatora jest ciśnienie i siła nacisku stempla.

Zobacz również