Suszarka bębnowa charakterystyka

Suszarki bębnowe należą do najbardziej popularnych suszarek przemysłowych. Służą one do przewietrzania i suszenia upranej uprzednio bielizny lub odzieży w procesie prania na mokro, gdzie suszenie jest jednym z etapów.

Jak sama nazwa wskazuje najważniejszym elementem suszarek bębnowych jest bęben, który w zależności od modelu ma różną wielkość. W bębnie odbywa się cały proces przewietrzania i suszenia, więc od jego konstrukcji zależy jakość i wydajność urządzenia.

Jeśli chodzi o konstrukcję bębna to jest on zawieszany na łożyskowanej osi, co przede wszystkim skutkuje możliwością obrotów rewersyjnych ( w tył iw przód), ale też daje  też większą precyzję i siłę obrotów, a to przekłada się wprost na lepszy i bardziej precyzyjny obieg powietrza.

Bez względu na wielkość i model, bębny wykonane są z bardzo wysokiej jakości stali nierdzewnej i blacha ta musi być w specjalny sposób perforowana. Odpowiednia perforacja blachy ma wpływ nie tylko na obieg  powietrza wewnątrz bębna, ale też na rozłożenie wsadu podczas jego ruchów – bardzo ważne jest aby wsad się nie zbijał i był równomiernie napowietrzany.

Niezwykle istotną rolę w konstrukcji tego typu suszarek odgrywa filtr. Trzeba uświadomić sobie, że podczas pracy suszarki powstaje bardzo dużo wilgotnego powietrza i od efektywności jego usuwania zależy bezpośrednio wydajność urządzenia ( wydatek tak zwanego obiegowego powietrza to mniej więcej wartość pomiędzy 1200- 3600 metrów sześciennych powietrza na jedną godzinę pracy suszarki). Filtr w tego typu suszarkach jest wykonany z blachy nierdzewnej wysokiej jakości ( taka sama, lub podobna jak ta z której wykonano bęben). W większości dostępnych na rynku modeli suszarek bębnowych znajdziemy też specjalne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem filtra podczas pracy suszarki. W momencie zapchania się filtra, suszarka automatycznie się wyłącza.

Wszystkie modele dostępnych na polskim rynku suszarek bębnowych  są proste w obsłudze ( choć  w swojej konstrukcji mają  bardzo dużo elektroniki) , posiadają  doskonałą izolację termiczną, są wydajne, oszczędne, sterowane elektronicznie i oczywiście mają wszystkie wymagane certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, wymagane w Unii Europejskiej.

Zobacz również