Krótki opis urządzeń do odwadniania bielizny firmy Jensen

Jednym z etapów w systemie prania wodnego jest etap odwadniania. W modułach pralnicy tunelowej po praniu zasadniczym następuje odwadnianie bielizny do wilgotności 45-50 % .Odwadnianie może odbywać się na dwa sposoby w zależności od rodzaju maszyny pralniczej. Można zastosować wirówkę bębnową, albo prasę odżymającą, znaną też w branży pralniczej pod nazwą prasa membranowa.

Oto krótki opis prasy membranowej na przykładzie popularnej prasy Jansen -Senking SEP .

Producent zaproponował kilka wersji tej maszyny. Modele różnią się między soba ładownością oraz siłą nacisku przy odżymaniu wsadu. Jest pięć wersji ładowności, a mianowicie 25, 36, 50, 72, oraz 90 kilogramów i trzy wersje ciśnieniowe – 2,8 MPa, 3,7 MPa oraz 5,1 MPa.

Ten model prasy jest częścią pralnicy tunelowej. Jej działanie wygląda następująco- wyprana w pralnicy mokra bielizna wypada z gardzieli pralnicy tunelowej i ześlizguje się do specjalnego kosza prasy membranowej. W uproszczeniu praca odwadniająca tej prasy polega na dociskaniu specjalnym stemplem mokrej bielizny znajdującej się w tym koszu. Stempel jest uruchamiany hydraulicznie, siła jego nacisku jest regulowana . Na końcu cyklu odwadniania, stempel i kosz są podnoszone, a odwodniona bielizna jest przesuwana dalej do suszarek.

Konstrukcja pras membranowych Jensena jest bardzo nowoczesna – programator jest sterowany elektronicznie, pod elektroniczną kontrolą jest ciśnienie, siła nacisku stempla, a fotokomórka na końcu docisku służy do właściwej kontroli bielizny.

Stempel oraz górna część prasy zbudowane są z żeliwa, kosz zaś z wysokiej jakości stali nierdzewnej. System hydrauliczny, który uruchamia stempel posiada nowoczesną, bezstopniową pompę ciśnieniową, która odpowiada za płynną pracę przy zmieniającej się sile nacisku.

Powierzchnia naciskowa prasy ma formę stożka, który pokryty jest specjalną gumą. Guma tez pokrywa podstawową płytę maszyny oraz specjalne kolumny, których zadaniem jest ochrona czterech masywnych kolumn łączących podstawę z górną częścią prasy. Kosz oraz wszystkie zewnętrzne osłony wykonane są z nierdzewnej stali.

Wyładunek następuje pod kątem prostym w obu kierunkach.

Prasa membranowa Jansen- Senking jest wydajna i bardzo oszczędna ( recylkulowany obieg wody z pralnicy tunelowej), posiada wszystkie wymagane przez Unię Europejskie certyfikaty.

Zobacz również