Rodzaje pralnico wirówek

Przeznaczone do prania na mokro pralnico wirówki, to nowoczesne pralnice, które łączą w sobie dwa etapu prania wodnego, czyli pranie właściwe oraz odsączanie  za pomocą wirowania. Wszystkie te etapy dokonują się w jednym bębnie maszyny, bez konieczności kłopotliwego  przeładowywania asortymentu.

W konstrukcji pralnico wirówek najważniejszym elementem jest bęben- w nim przecież praktycznie wszystko się dzieje. Bębny w tego typu urządzeniach wykonane są z bardzo wysokiej jakości stali nierdzewnej, mają auto rewers ( obroty w obie strony) i w zależności od modelu, bardziej lub mniej skomplikowany system amortyzacji drgań. Pralnico wirówki posiadają samoczyszczący dozownik proszków, nowoczesny termostat kontrolujący temperaturę i prania i wirowania co przekłada się na mniejsze wydatki energii, oferują w zależności od modelu do kilkunastu do kilkudziesięciu programów prania, są oczywiście sterowane elektronicznie za pomocą programowalnego mikroprocesora.

Pralnico wirówki różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością i ładownością, stopniem zaawansowania technologicznego, oszczędnością w wydatkowaniu energii i ilością dodatkowych funkcji takich jak na przykład bariera higieniczna.

Jeśli chodzi o rodzaje pralnico wirówek, to dzielimy je po pierwsze ze względu na rodzaj zasilania , czyli pralnico wirówki parowe oraz elektryczne.

Poza tym rozróżniamy dwa rodzaje pralnico wirówek

1. Pralnico wirówki sztywne, które muszą być mocowane do podłoża. Dotyczy to tych modeli, które podczas wirowania około czterysta  obrotów na minutę przenoszą drgania do podłoża i w związku z tym muszą być do niego kotwiczone. W tym rodzaju pralnico wirówek stopnień odsączania wody jest niski ( stała oddzielenia G 70), więc wsad musi być przed etapem wykańczania poddany jeszcze specjalnemu podsuszaniu.

2.Pralnico wirówki amortyzowane , wolno stojące. Jak sama nazwa wskazuje ten typ urządzeń nie musi być kotwiczony, system amortyzacji w tym rodzaju pralnico wirówek jest nowoczesny i bardzo skutecznie niweluje drgania (tylko trzy procent drgań przedostaje się do podłoża), mimo że obroty bębna to powyżej osiemset pięćdziesiąt obrotów na minutę a stała oddzielenia G  równa się aż 300. Asortyment wyciągnięty z takiej pralnico wirówki nie musi być dosuszany, może być od razu poddany procesowi wykańczania.

Zobacz również