Składarki i magle

Zarówno składarki jak i magle są maszynami pralniczymi służącymi w tak zwanym praniu na mokro, czyli praniu z użyciem wody i środka piorącego i obie mają zastosowanie w końcowym etapie tego prania, jakim jest wykańczanie.

Magiel to maszyna do prasowania znana od dawien dawana. W dziewiętnastym wieku magle były wprawdzie tylko ręczne, ale zasada polegająca na wprowadzeniu bielizny pomiędzy dwa ruszające się walce, ciągle taka sama. Dziś magle niezbyt często występują w nowoczesnych , dużych pralniach wodnych, spotyka się je natomiast w tradycyjnych, starszych pralniach małej i średniej wielkości. Magle są wprawdzie nowocześniejsze i bardziej wydajne niż    ich ręczni poprzednicy, ale i tak są sukcesywnie wypierane przez nowocześniejsze prasownice nawrotne, albo nieckowe.

Współczesne magle są zasilane prądem lub gazem, posiadają regulację temperatury, regulację obrotów walca, specjalne elastyczne zgniatacza tkanin, które ułatwiają wprowadzenie tkaniny pomiędzy ruchome walce, mają tez ogranicznik temperatury i jeszcze wiele innych zabezpieczeń gwarantujący bezpieczeństwo obsługi maszyny. Na rynku jest ciągle szeroki wybór tego typu maszyn, różniących się między sobą wielkością, wydajnością, rodzajem zasilania i stopniem zaawansowania technologicznego.

Składarki są potrzebne w końcowym etapie wykończeniowym prania na mokro, kiedy asortyment jest wyprany, wysuszony i wyprasowany i trzeba go przygotować do zapakowania.

Składarki pracują automatycznie, a sam proces składania odbywa się na specjalnym stole, który jest immanentnym składnikiem urządzenia. Składanie dokonuje się poprzez nadmuch powietrza o odpowiedniej temperaturze i odbywa się w trzech fazach – wygładzanie przesuwanie składanie, utrwalanie . Narzędzie do składania na stole to w zależności od rodzaju składarki,albo miecz, albo sztaplarka, a sam proces może odbywać się albo wzdłuż ,albo wszerz i stąd nazwy- składarka wzdłużna lub składarka poprzeczna.

Składarki są sterowane komputerowo, pracują automatycznie według zadanego wcześniej programu, mają też szereg zabezpieczeń służącym pracownikom obsługi. Większość składarek to maszyny wolnostojące, ale też często składarki wchodzą w skład tuneli pralniczych. Wszystkie nowoczesne składarki są bardzo wydajne, oszczędne i oczywiście posiadają wszystkie wymagane przez Unię Europejską certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

Zobacz również