Rodzaje suszarek do pralni

Suszarka – niezbędny składnik wyposażenia każdej pralni, to maszyna pralnicza, której zadaniem jest podsuszanie,przewietrzanie, kondycjonowanie i suszenie odzieży, czy bielizny. Suszenie jest jednym z niezbędnych etapów tak zwanego prania na mokro, czyli  prania z użyciem wody oraz środka piorącego ( najczęściej jest to jakiś dopasowany do rodzaju tkaniny detergent).

Na rynku pralniczym jest bardzo szeroka oferta suszarek- różnią się wielkością, ładownością, konstrukcją, stopniem zaawansowania technologicznego, sposobem nawiewu powietrza, rodzajem zasilania i jeszcze wieloma innymi czynnikami.

Pierwszy podział suszarek przebiega ze względu na kształt maszyny i tu można wymienić kilka typów suszarek

1. Suszarka bębnowa – w konstrukcji tej suszarki najważniejszy jest bęben w którym odbywa się proces suszenia. Bęben jest wykonany z wysokiej jakości, perforowanej blachy. Jest on zawieszony na specjalnej łożyskowanej osi, co zapewnia jego precyzyjniejsze obroty w obu kierunkach, a to gwarantuje najważniejszą funkcję, czyli lepszy obieg powietrza wewnątrz bębna. Nadmiar wilgotnego powietrza wytworzonego podczas procesu suszenia jest usuwany na zewnątrz z dużą efektywnością. Załadunek i wyładunek odbywa się przez specjalne, przezroczyste drzwi z przodu maszyny. Zdecydowana większość suszarek bębnowych jest sterowana elektronicznie, ma doskonały, nowoczesny termostat, który dostosowuje temperaturę powietrza do rodzaju tkaniny, oszczędnie wydatkuje energię i ma wszelkie niezbędne zabezpieczenia dotyczące bezpieczeństwa i ekologii.

2.Suszarka komorowa – proces suszenia poprzez nawiew powietrza odbywa się z specjalnej komorze.

3.Suszarka szafowa- proces suszenia i przewietrzania odzieży odbywa się w specjalnej szafie. Ten typ suszarek sprawdza się świetnie przy suszeniu i przewietrzaniu na przykład odzieży roboczej na budowie .

4. Suszarko roztrząsarki – maszyny przemysłowe wykorzystywane w procesie prania bielizny na mokro, służą głównie do roztrząsania bielizny i do jej podsuszania. W przeważającej większości maszyny o dużej ładowności, załadunek i wyładunek odbywa się z przodu i z tyłu maszyny za pomocą specjalnych transporterów.

 

Podział suszarek ze względu na sposób nawiewu

– suszarki wywiewne- wilgotne powietrze jest odprowadzane przez specjalny wąż, para wodna trafia do kanału wentylacyjnego i jest wywiewana na zewnątrz, stąd nazwa suszarka wywiewna

– suszarki kondensacyjne – para wodna skrapla się w kondensatorze, potem trafia do pojemnika, a co jakiś czas zawartość pojemnika jest opróżniana do kanalizacji

– suszarki kondensacyjne z pompą ciepła – działanie na tej samej zasadzie co suszarek kondensacyjnych , ale wbudowana pompa ciepła pozwala na odzyskanie dużej części energii cieplnej przez co uzyskuje się sporą jej oszczędność .

 

Podział suszarek względu na ładowność ( od 4 do 180 kg i więcej)  i ze względy na rodzaj zasilania, czyli suszarki elektryczne, gazowe oraz parowe

Zobacz również