Nowoczesne systemy znakowania

W pralni znakowanie pełni bardzo ważną rolę – przede wszystkim pozwala łatwo zidentyfikować oddaną do czyszczenia chemicznego lub prania wodnego sztukę odzieży, czy bielizny, ale także służy kontroli zarówno cyklu prania lub czyszczenia jak i czasu jego przebiegu.

Nowoczesnym , prostym, więc najczęściej dotąd wybieranym systemem znakowania jest naklejanie odcinaka taśmy z odpowiednim numerem, kodem kreskowym,lub innym znakiem. Nakleja specjalne urządzenie do tego przeznaczone. Klej jest odporny na czynniki zewnętrzne i co ważne łatwo się odkleja bez pozostawienia znaków na materiale.

Drukowanie etykiet w potrzebnych formatach i kodów kreskowych dokonuje się w specjalnych drukarkach, które mogą być albo igłowe, albo termotransferowe. Znakowanie termotransferowe charakteryzuje się wysoką odpornością na temperaturę, środki chemiczne, więc bardzo dobrze sprawdza się w pralniach oraz przy oznaczaniu odzieży roboczej.

Bardzo popularnym sposobem znakowania jest znakowanie za pomocą zgrzewarki. Zgrzewarki mogą być albo manualne, albo pneumatyczne. Tego typu  urządzenia służą do wgrzewania pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze potrzebnych materiałów znakujących, takich jak na przykład etykiety, czy taśmy. Jest dość szeroki wybór takich taśm i etykiet w różnych kształtach, kolorach , z gotowym nadrukiem lub bez niego.

Najnowocześniejsze sposoby znakowania to znakowanie za pomocą chipów oraz  znakowanie laserowe.

Znakowanie za pomocą chipów polega na przyczepieniu do sztuki odzieży lub bielizny specjalnego chipa,który jest nośnikiem informacji, a tą informację  można odczytać za pomocą sygnału radiowego. Odczyt radiowy pozwala identyfikować większą ilość sztuk odzieży jednocześnie, chipy są odporne na wszystkie procesy  prania zarówno  chemicznego jak  i wodnego, no i świetnie współpracują ze wszystkimi dostępnymi w tej branży systemami logistycznymi.

Znakowanie laserowe jest niewątpliwie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą trwałego oznakowania. Metoda ta polega na zdjęciu wierzchniej warstwy materiału za pomocą skupionej wiązki światła. Ten typ oznakowywania jest najbezpieczniejszy dla materiału, szybki i niezwykle wydajny, nic więc dziwnego, że wypiera inne, bardziej tradycyjne metody.

Zobacz również