Krótki opis prasownicy nieckowej na przykładzie modelu firmy JENSEN

 

Prasownica nieckowa firmy JENSEN serii JENROLL EXPress należy do największych i najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na polskim rynku. Jest przeznaczona do przemysłowego prasowania płaskiej bielizny mało i wielkoformatowej, czyli w praktyce chodzi przede wszystkim o pościel, obrusy i ręczniki.

Na rynku dostępne są modele o jednej, dwóch lub trzech ilości niecek oraz o średnicy walca 1200 milimetrów i długości 2, 1 metra, 2,5 metra, 2,7 metra, 3 metry, 3,3 metra, 3,5 metra i najdłuższa 4 metry.

Dwie najważniejsze części w konstrukcji tej prasownicy to elastyczna niecka i ruchomy walec. Praca prasownicy polega w dużym uproszczeniu oczywiście na tym, że walec dociska prasowaną bieliznę na całej długości z jednakową siłą do elastycznej niecki, która podczas tej pracy dopasowuje się do walca.

Widać od razu jak wielkie znaczenie ma zarówno konstrukcja niecki jak i walca. Zacznijmy od walca .

Walec jest pokryty jest taśmą sprężynkową i pokryty specjalną wykładziną PE lub ewentualnie ARAMID. Walce w tego typu urządzeniach są napędzane paskiem klinowym za pośrednictwem przekładni planetarnej, która zamontowana jest bezpośrednio na osiach. Jeśli chodzi o rodzaj napędu, to wszystkie prasownice przelotowe tej firmy mają wbudowane nowoczesne silniki prądu przemiennego z przetwornicą częstotliwości. Takie rozwiązanie umożliwia płynną zmianę obrotów podczas pracy maszyny.

Walce mają różną długość w zależności od modelu prasownicy, a od długości walca i niecki zależy ilość operatorów, którzy muszą obsługiwać maszynę. Z przodu prasownicy musi pracować od 2-3 operatorów, a z tyłu do odbierania potrzebnych jest jeszcze dwóch pracowników.

Elastyczna niecka prasowalnicy składa się z dwóch płyt stalowych. Zewnętrzna płyta ma 1,5 milimetra a wewnętrzna aż 4 milimetry grubości. Pomiędzy złączonymi przez punktowe zgrzewanie płytami tworzą się specjalne kanały parowe przez co zwiększa się mocno współczynnik oddawania ciepła, a on ma zasadnicze znaczenie w uzyskaniu większej wydajności. Zwiększoną efektywność prasowania osiąga się też dzięki elastyczności niecki, bo elastyczność wyrównuje zmiany średnicy wału wywołane zużyciem jego okładziny. Elastyczność niecki gwarantuje tez optymalny kąt kontaktu niecki, który wynosi 180 stopni, a im większy kont kontaktu, tym lepsza wydajność.

Prasowalnica nieckowa Jensen serii Jenroll EXPress, to nowoczesne urządzenie spełniające najwyższe standardy ( skuteczna izolacja, termostatyczna kontrola temperatury, zabezpieczenie przez uszkodzeniem dłoni, regulowana prędkość, układ regulujący usuwanie odpadów), bardzo wydajne, ekologiczne, oszczędne, gwarantujące najwyższą jakość usługi.

Zobacz również