Pralnice rodzaje

Pralnice są  urządzeniami, które wykorzystywane są w procesie prania na mokro, czyli zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest woda oraz środek piorący.

Pralnicą do prania wodnego jest zwykła pralka automatyczna jaka stoi w prawie każdym domu, nawet jej konstrukcja z grubsza rzecz biorąc jest bardzo podobna jak w profesjonalnych pralnicach, tylko skala i stopnień skomplikowania jest większy. Pralnicą do prania wodnego jest też wielka, naszpikowana elektroniką  pralnica przemysłowa  obsługująca na przykład duży  hotel.

Najbardziej popularną pralnicą przemysłową jest pralnica bębnowa.

Budowa pralnicy bębnowej w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

Najistotniejszym elementem tego rodzaju pralnic, jest oczywiście bęben. Bębny  w tego typu pralnicach wykonane są z wysokiej jakości, perforowanej, stali nierdzewnej. We wnętrzu niektórych modeli pralnic przemysłowych ( zwłaszcza tych o dużej ładowności) znajdują się specjalne przegrody, których pierwszym zadaniem jest pomoc w przemieszczaniu się bielizny lub odzieży podczas pracy, tak aby środek czyszczący i woda mogły dotrzeć wszędzie, do każdej miejsca, a drugim zapobieganie skręcaniu i zwijaniu bielizny.

Bęben zawieszony jest na specjalnej łożyskowanej osi, co  wpływa na lesze ruchy bębna i jego rewers, a podczas pracy bęben musi wykonać bardzo wiele ruchów w obu kierunkach. Równie istotnym elementem konstrukcji pralnicy bębnowej jest programator. Jest on zazwyczaj umieszczony na metalowej obudowie pralnicy i to on poprzez elektronikę decyduje o ilości wody, detergentu i ich temperaturze, on dobiera obroty bębna, ich ilość i częstotliwość do danego rodzaju tkaniny.

Największą i najnowocześniejszą pralnicą przemysłową jest pralnica tunelowa. Jest to maszyna, która łączy w sobie wszystkie etapy prania na mokro. Cały proces prania w tunelu pralniczym jest całkowicie zautomatyzowany i dzieje się bez udziału człowieka . Aktywność obsługi ogranicza się jedynie do załadunku i wyładunku, a konkretnie do do nadzoru tych czynności, bo zazwyczaj odbywa się on za pomocą transporterów. Tunel pralniczy składa się z komór, które są ze sobą zespolone i przez które przesuwa się prany asortyment podczas procesu prania. Każda z tych komór ma swoje przeznaczenie – pierwsza to komora wstępna, gdzie odbywa się pranie zasadnicze, następnie komora neutralizacji, odwadniania pod specjalną prasą i suszenie. Wszystkie tunele pralnicze są sterowane elektronicznie za pomocą specjalnego programatora. Nowatorskie rozwiązania pozwalają na zarządzanie informacjami i zmianę programu prania  praktycznie na każdym etapie pracy tunelu. Tunele to pralnice przemysłowe do prania w na prawdę bardzo dużej skali,  dlatego zazwyczaj znajdują się an wyposażeniu bardzo dużych pralni, które obsługują tak zwanych dużych klientów jak na przykład szpitale, hotele, wojsko itp.

Zobacz również